אמריל

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

אמריל היא תרופה לטיפול בסכרת מבוגרים, המגבירה את הפרשת האינסולין מהלבלב ובכך עוזרת להורדת רמת הסוכר בדם. תרופה זו נקראת גם גלימפיריד, ופועלת במנגנון של שאר התרופות ממשפחת סולפנילאוריאה.

הייחודיות של תרופה זו היא שיש צורך לקחת אותה רק פעם ביום, לפני ארוחת הבוקר.

על מנת שניתן יהיה להגיע לתוצאות טובות, השימוש בתרופה זו חייב להיעשות בשילוב של תזונה מופחתת פחמימות ופעילות גופנית אשר עוזרים להורדת רמת הסוכר בדם ולשיפור הבריאות הכללית.

מנגנון הפעולה של אמריל

אמריל היא תרופה העוזרת להפרשת אינסולין מתאי בטא של הלבלב. התרופה מגיעה אל הלבלב ובמנגנון ביולוגי מורכב גורמת להפעלת תאי בטא ולהפרשת האינסולין. האינסולין המופרש מגיע אל תאי הגוף וגורם להכנסת הסוכר אליהם, ובכך מושג מצב בו הסוכר עוזב את הדם ונכנס לתאים.

בניגוד לשאר התרופות ממשפחת סולפנילאוריה, אמריל היא תרופה ארוכה טווח, ומשפיעה על הגוף למשך 24 שעות. אי לכך, אין צורך לקחת אותה לפני כל ארוחה אלא יש לקחת אותה פעם ביום, לפני ארוחת הבוקר או הארוחה הראשונה במהלך היום.

בנוסף, בשל המנגנון ארוך הטווח, במידה ושוכחים לקחת את התרופה ניתן לקחת אותה שוב ברגע שנזכרים, במידה וזה לא קרוב למועד נטילתה של המנה הבאה.

מנגנון הפעולה ארוך הטווח מוריד את הסיכון לפתח היפוגליקמיה, ולכן תופעת לוואי זו הנפוצה בתרופות ממשפחת הסולפנילאוריאה פחות שכיחה בשימוש באמריל. עם זאת, חשוב לזכור שתופעת לוואי זו קיימת, ואירועים של היפוגליקמיה עלולים להופיע בשימוש באמריל.

על מנת שהתרופה תפעל בצורה האופטימלית, חשוב להקפיד על תזונה נכונה ופעילות גופנית קבועה, מכיוון שיש לשמור על רמת סוכר נמוכה בכל מקרה, עוד לפני השימוש בתרופה.

כמו כן, לא מומלץ לשנות באופן קיצוני את אורח החיים בזמן השימוש בתרופה – התחלת דיאטה או פעילות גופנית יכולים לגרום לאירועים של היפוגליקמיה.

יש לציין שהמינון של אמריל עשוי לעלות עם הזמן, והתרופה מאבדת את האפקטיביות שלה ולא יעילה בטווח הארוך ללא שינוי של המינון. ולכן, חשוב לבצע מעקב קבוע אצל רופא הסכרת, אשר יבדוק אם יש להעלות את המינון או להחליף את התרופה.

תופעות לוואי של אמריל

תופעות הלוואי העיקריות של אמריל הן:

  • סחרחורת ובחילה – תופעות לוואי השכיחות בתרופות רבות לטיפול בסכרת וגם באמריל. במידה ותופעות הלוואי נמשכות זמן רב, יש לשקול להחליף את התרופה.
  • צהבת (בעיניים ובעור), כאבי בטן, שתן כהה, כאבי גרון, תלונות על זיהומים חוזרים או דימומים – תופעות לוואי נדירות של התרופה, אך במקרה זה חובה לדווח אותן לרופא המטפל.
  • סיכון להיפוגליקמיה – בדומה לתרופות נוספות ממשפחת סולפנילאוריאה ותרופות אחרות לטיפול בסכרת, שימוש באמריל יכול להוביל להיפוגליקמיה. במידה ומופיעים סימנים של היפוגליקמיה כמו עייפות, הזעה, טשטוש ראיה וסחרחורות, מומלץ לצרוך מנת סוכר בצורת שוקולד, ממתק או משקה מסוכר.

שילוב של אמריל עם תרופות נוספות

השילוב של אמריל עם תרופות נוספות לטיפול בסכרת כמו מטפורמין הוא שילוב נפוץ, ועוזר באופן משמעותי להוריד את רמת הסוכר בדם. בדרך כלל מתחילים במינון נמוך של אמריל, ובמידה ולא מושג שיפור מספק רצון מגדילים את המינון של התרופה. אם לאחר תקופה ארוכה של ניסיונות טיפול באמריל, והגעה למינון גבוה לא הושג שיפור משמעותי, ניתן לשלב את התרופה עם תרופות נוספות.

בדרך כלל, משלבים את השימוש באמריל עם מטפורמין, וביחד מדובר בשילוב אפקטיבי מאוד אשר עוזר להורדת רמת הסוכר בדם באופן משמעותי ומונע סיבוכים ארוכי טווח של מחלת הסכרת.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »