מה אסור לאכול עם תרופות נגד סכרת?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

צריכת תרופות נגד סכרת, ושמירה על רמת סוכר בדם בדיוק ברמה הנכונה, הוא איזון מסובך. המטופלים משתדלים, לאורך זמן, "לאכול נכון", כאשר פתאום הם מתמודדים עם משבר ותשוקה למזונות אסורים. אך אין להתפשר, ואם אדם נוטל אינסולין, עליו לקפיד ביותר על מינון הארוחות שלו.

יש גם את נושא העלייה במשקל. עודף קלוריות מחמיר את בקרת רמת הסוכר בדם, לכן יש להקפיד על שמירת הסכרת ורמת הסוכר בדם תחת שליטה. קיימים סיבוכים בריאותיים רבים מידי על כף המאזניים כאשר חולה סכרת לוקח בקלילות את מצבו. במשך הזמן, הסוכר בדם מתבטא בהשפעה על הגדלת האיברים והעצבים בגוף, אך שליטה טובה על סוכר בדם מונעת סיבוכים חמורים ביותר של מחלת הסכרת.

בשנים האחרונות, תרופות חדשות לטיפול בסכרת, וסוגי אינסולין שונים מסייעים לשפר את ההתמודדות עם המחלה, ומשפרים באופן משמעותי את בקרת רמת הסוכר בדם. תרופה המשמשת לטיפול במשקל עוזרת למחלה ומפחיתה את רמות הכולסטרול בדם, אך מומחים לסכרת מזהירים כי הטיפול התרופתי לבדו אינו מועיל. שינוי באורח החיים חיוני לטיפול נוסף במחלה. תזונה בריאה, פעילות גופנית סדירה וירידה במשקל עושים את העבודה.

מניעת סוכר בדם

מספר גורמים משפיעים על רמות הסוכר בדם לאחר ארוחות, אך לפחמימות קיימת ההשפעה הגדולה ביותר, ולכן יש להקפיד על התזונה. יש ללמוד לבצע בחירה חכמה של מזונות, שאינם גורמים לסוכר בדם להתלקח. הבנת התזונה מסייעת לטיפול במחלה. כך, למשל, לא כל הפחמימות שוות, ואורז לבן שונה מאורז מלא. סכום הקלוריות עשוי להיות זהה, אך הם מתעכלים באופן שונה.

"מזונות לבנים" מעובדים, כגון לחם לבן, אורז לבן, עוגות ועוגיות המיוצרות מקמח לבן, מתעכלים במהירות, וגורמים לעלייה ברמת הסוכר בדם. אפילו תפוח, שהוא מזין ביותר ועשיר בסיבים בצורתו הטבעית, גורם עוול לעיכול.

ניתן לראות את ההבדלים בהשפעה על רמות הסוכר בדם. צריכה של פירות מעובדים, מעלה מהר יותר את רמת הסוכר. הוספת פחמימות עשירות יותר בסיבים לתזונה, מאטה באופן טבעי את קצב הספיגה, ומסייעת ללבלב לשמור על קשר עם הביקוש לאינסולין.

פחמימות עשירים בסיבים הם ירקות, פירות, לחם מחיטה מלאה ודגנים. בנוסף, ניתן לאכול פירות וירקות צבעוניים, כגון ברוקולי, תרד, פלפלים אדומים, ופירות יער מכל הסוגים. שיבולת שועל היא מקור נוסף מצוין לסיבים.

עלייה במשקל ותרופות נגד סכרת

עלייה במשקל מהווה בעיה בפני עצמה לאנשים עם סכרת. המאבק נגד עלייה במשקל תמיד היה קשה, היות ותרופות לסכרת עלולות לגרום למבוגרים לעלות במשקל, מה שמפריע יותר לשמירה על בקרת רמת הסוכר בדם. עם העלייה במשקל, התרופות לסכרת לא יעבדו, והחולה יזדקק ליותר תרופות, שרק יגרמו לו לעלות יותר במשקל.

תרופות כגון בייטא, מטפורמין, סימלין וויקטוזה מקלות על השליטה במשקל. הן מגרות את היכולת הטבעית של הגוף לייצר אינסולין, גורמות לירידה בתיאבון ובהאם לירידה במשקל. מומחים לסכרת רשמים בדרך כלל תרופות אלו בשילוב עם תרופות אחרות על מנת לשלוט באופן אופטימאלי על הסוכר בדם. כך ניתן למזער את קשיי הדיאטה, להגביל את הקלוריות, להתעמל יותר ולחוות תוצאות חיוביות של ירידה במשקל.

יסודות דיאטת הסכרת ופעילות גופנית

יש להקפיד להתייעץ עם הרופא לפני תחילת תכנית דיאטה ופעילות גופנית. הרופא יתאים את מינוני האינסולין לפעילות הגופנית. אם המטופל מקבל זריקת אינסולין לפני ארוחת הבוקר, אך מתכוון להתחיל להתאמן לאחר הארוחה, הוא יכול ליטול חצי מנת תרופה לפני הארוחה, כך שרמות האינסולין שלו לא ירדו נמוך מידי בעת הפעילות.

המנטרה של המומחים לסכרת היא:

לאכול בריא – לצרוך שפע ירקות, פירות, דגנים מלאים, חלבון רזה ומוצרי חלב דלי שומן.

להתמקד בסיבים – לאכול "אוכל אמיתי" ולא מזון מעובד. תרד, ברוקולי, ירקות צבעוניים ופירות יער הם מזינים ביותר, עשירים בסיבים ואינם משפיעים על רמת הסוכר בדם, למרות מתיקותם. יש לבחור אורז מלא, לחם מחיטה מלאה, ושיבולת שועל. יש להימנע ממאכלים המכילים נתרן או תוספת סוכר.

ריסון ממתקים – גלידה, עוגיות, ממתקים ועוגות צריכים להיות פינוקים מיוחדים נדירים בלבד. הם מכילים יותר מידי שומן, סוכר וקלוריות.

בדיקות – יש להיבדק על ידי רופא למצב הרגליים, על מנת לוודא כי אין פציעות או סימני זיהום. אנשים עם סכרת נוטים לסבול מבעיות רגליים אשר נגרמות באמצעות פגיעה בעצבים, ולהתבטא במצבים רפואיים רציניים ביותר. הליכה מהירה של עשרים עד ארבעים דקות ביום משפרת את המצב באופן מקסימאלי.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »