מדוע חשוב לאזן את מחלת הסכרת?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

מחלת הסכרת היא מחלה הגורמת לנזקים שונים לטווח הקצר והארוך. איזון הסוכר חיוני למניעת סימני המחלה ולהפחתת הסיכון לנזקים לטווח הארוך:

  • מניעת אירועי היפוגליקמיה – שמירה על רמת סוכר מאוזנת עוזרת למניעת אירועים של היפוגליקמיה, היכולים להיות מסכני חיים.
  • הבטחת טיפול יעיל – חולי סכרת מאוזנים הם חולים המטופלים בצורה טובה ורמת הסוכר אצלם בדם יציבה. ולכן, איזון הסוכר חשוב מאוד על מנת להבטיח טיפול יעיל ואפקטיבי. רמה לא מאוזנת של סוכר יכולה להעיד על טיפול לא מתאים, ושינוי בטיפול יכול לעזור בהחלט לשיפור המצב.
  • מניעת סיבוכים לטווח הארוך – הופעת הסיבוכים לטווח הארוך תלויים ברמת הסוכר בדם, והיפרגליקמיה מגבירה את הסיכון לנזקים העתידיים. אי לכך, איזון הסוכר חשוב למניעת פגיעה כלייתית, פגיעה בעיניים, התקף לב ונוירופתיה היקפית, ושמירה על רמת סוכר תקינה חיונית להמשך חיים באיכות טובה.

קיימות מספר דרכים לאזן את רמת הסוכר, ומרגע אבחנת הסכרת חשוב להתחיל בטיפול לאיזון רמת הסוכר בדם. איזון הסוכר מתבצע על ידי שינוי באורח החיים (אשר מומלץ בכל מקרה), תרופות ושימוש באינסולין.

שינוי באורח החיים

אחת הדרכים היעילות והמומלצות לאיזון הסוכר בדם הוא שינוי באורח החיים. שינוי באורח החיים הכולל שינוי תזונתי ופעילות גופנית חשוב עוד לפני הופעת הסכרת, ואחת ההמלצות לחולים במצב טרום סכרתי הוא שינוי באורח חיים. במידה והשינוי באורח החיים לא משיג תוצאות טובות, ניתן לעבור לטיפול תרופתי. השינוי באורח החיים כולל:

  • שיפור התזונה – על מנת לשמור על רמת סוכר מאוזנת חשוב להקפיד על תזונה נטולת מתוקים, והקפדה על מזון בריא. מומלץ להרבות בפירות וירקות, סיבים תזונתיים, חיטה מלאה ולהמעיט בבשר ומוצרי חלב. אחד המדדים החשובים לאיזון הסוכר אצל חולי סכרת הוא אינדקס גליקמי – מדד המספק מידע לגבי קצב פירוק הסוכר מהמזון, וככל שהוא גבוה יותר אכילת סוג המזון הזה מגבירה את הסיכון להיפרגליקמיה.
  • פעילות גופנית – אחד השינויים החשובים העוזרים לאיזון הסוכר הוא פעילות גופנית. הפעילות הגופנית מגבירה את רגישות הרקמות לאינסולין, ובכך עוזרת להורדת רמת הסוכר בדם. כמו כן, בזמן הפעילות הגופנית רמת הסוכר בדם יורדת – דבר העוזר לשליטה באיזון הסוכר. מומלץ לבצע פעילות גופנית בהדרגה, ועל מנת להתמיד כדאי לבחור פעילות מהנה כמו הליכה, שחיה או רכיבה על אופניים. המטרה היא להקפיד על 30 דקות פעילות גופנית ביום במשך 4-5 פעמים בשבוע, וכפי שנאמר מומלץ להתחיל לאט ועם הזמן להגביר את קצב ועצימות הפעילות.

טיפול תרופתי

הטיפול התרופתי לאיזון רמת הסוכר בדם מתבצע בעיקר אצל חולים הסובלים מסכרת מסוג 2. קיימות תרופות מסוגים שונים אשר מפחיתות את רמת הסוכר בדם במנגנונים שונים, ובכך עוזרות לשמור על רמת סוכר תקינה.

קיימת חשיבות רבה למעקב תקופתי אחר רמת הסוכר, על מנת להעריך אם הטיפול התרופתי אכן יעיל. כמו כן, התרופות יכולות להשפיע בצורה קיצונית על מאזן הסוכר, וחלק מהתרופות עלול גם להוביל לאירועים של היפוגליקמיה, ולכן חשוב לשמור על תזונה קבועה ורמה יציבה של פעילות גופנית. חשוב לזכור שהטיפול התרופתי כולל תופעות לוואי, ולכן מתחילים בו רק לאחר ניסיונות של שינוי אורח חיים.

טיפול באינסולין

טיפול באינסולין מיועד לעזור במקרים שמדובר בחולים אצלם הלבלב כלל לא מפריש אינסולין. ולכן, הטיפול באינסולין מתבצע אצל חולים בסכרת סוג 1 או בשלבים מאוחרים של סכרת סוג 2.

הטיפול באינסולין גורם להורדה דרמטית של רמת הסוכר בדם, ולכן דורש ניטור קבוע של רמת הסוכר על מנת להימנע מאירועים של היפוגליקמיה.

אולי יעניין אותך גם:

האם יש קשר בין ישיבה ממושכת לבין הסיכוי ללקות בסוכרת?

סוכר חלב: מהו לקטוז? ועד כמה הוא מסוכן לחולי סכרת?

ערכי סכרת

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »