הידעתם כי איזון סכרת מונע מצב של אבנים בכליות? כך על פי מחקר חדש

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

במהלך הכנס האחרון שערך האיגוד האמריקאי לאורולוגיה, הוצגו ממצאים חדשים שעלו ממחקר עדכני לפיהם על ידי איזון מוצלח יותר של רמות הסוכר בדמם של חולי סכרת סוג 2, ניתן להפחית את הסיכון שלהם לפתח אבנים בכליות.

החוקרים שערכו את המחקר מדווחים כי האפקט המגן נובע מכך ששמירה על רמות סוכר נמוכות יותר מונעת יצירה של שתן חומצי מדי.

מאחר וחומציות יתר של השתן מהווה גורם סיכון להיווצרות אבנים בכליות, הרי שעל ידי מניעה של חומציות היתר, ניתן להפחית את הסיכון להיווצרות של גבישים בשתן שמאוחר יותר יהפכו לאבנים.

בנוסף, מדווחים החוקרים כי ייתכן שחלק מההשפעה על מידת הסיכון שבה נתונים החולים קשורה לשימוש באינסולין אך לגבי השפעה זו עדיין רב הנסתר על הגלוי.

אודות המחקר

ההחלטה על ביצוע המחקר התקבלה בעקבות כך שבמחקרים קודמים נמצא כי חולי סכרת סוג 2 נוטים לסבול מאבנים בכליות בשכיחות גבוהה מאוד יחסית לאוכלוסייה הכללית.

למעשה לפי ההערכות העדכניות ביותר נראה כי עשרים ושישה מיליון בני אדם בארצות הברית לבדה סובלים במקביל מסכרת סוג 2 ומאבנים בכליות. באופן כללי מציינים החוקרים במחקר כי יותר מחמישית מהחולים בסכרת סוג 2 יפתחו בשלב מסוים אבנים בכליות.

על מנת לבדוק האם לטיפול במחלת הסכרת ישנה השפעה על מידת הסיכון שבה נתונים החולים לפתח אבנים בכליות, אספו החוקרים נתונים מקרוב לאלפיים חולים שטופלו בין השנים 2002-2013. עשרים אחוז מהחולים טופלו באמצעות אינסולין ואילו היתר טופלו בתרופות פומיות.

לפי הממצאים נראה כי החולים שטופלו באינסולין נהנו מהגנה משמעותית יותר מפני שתן חומצי. עוד נמצא במחקר כי ככל שרמות הסוכר בדמם של החולים היו מאוזנות יותר כפי שהשתקף מבדיקות ההמוגלובין המסוכרר שנערכו להם, כך דרגת החומציות בשתן הייתה נמוכה יותר.

ההשלכות היישומיות של המחקר

אמנם מוקדם עדיין להבין כיצד ישפיעו הממצאים על הפרוטוקולים הטיפוליים המקובלים, אך בהחלט ניתן להעלות מספר השערות.

כך למשל ייתכן כי בעתיד הקרוב לאחר שיבוצעו מספר מחקרים דומים שיחזקו את הממצאים בניסויים נוספים, יתחילו הרופאים המטפלים בחולים הסכרתיים לבצע בדיקות לאבחון אבנים בכליות בשלב מוקדם יותר וכן ייתכן שיוכלו לאתר חולים בסיכון מוגבר לפתח אבנים בכליות ולהגיש להם טיפול מונע.

בנוסף לכך, ייתכן כי בעקבות התגלית החדשה חלק מהרופאים יבחרו להתחיל בטיפול אגרסיבי ביותר בעזרת אינסולין בשלבים מוקדמים יותר של המחלה. שווה להמשיך ולהתעדכן.

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »