כיצד מאבחנים סכרת?

טיפול ואבחון סוכרת זה לא משחק! בחרו נכון –
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת!

סכרת היא מחלה קשה הדורשת טיפול מיידי לטווח הארוך, ולכן חשוב לאבחן אותה מוקדם וביעילות. אבחנת סכרת מתבססת על קריטריונים קליניים ותוצאות בדיקות המעבדה המראות רמת סוכר גבוהה בדם.

במידה ולא בטוחים באבחנה או שהתוצאות אינן חד משמעיות, ניתן לבצע בדיקות מתקדמות יותר כמו מבחן העמסת סוכר. אבחנה מוקדמת של סכרת וטיפול מוקדם במחלה עוזרים למנוע סיבוכים עתידיים כמו מחלות עיניים, מחלות לב ופגיעה כלייתית.

הקריטריונים לאבחנה של סכרת

קיימים מספר קריטריונים על פיהם ניתן להגיע לאבחנה של סכרת:

  • סימנים של סכרת ותוצאות בדיקת סוכר אקראית מעל 200 – הופעת סימני סכרת כמו צמא מוגבר, השתנה מוגברת, רעב וירידה במשקל בצירוף בדיקת סוכר אקראית מעל 200, מספיקים לאבחנה של סכרת.
  • בדיקת סוכר בצום מעל 126 – בדיקת סוכר בצום היא בדיקה שגרתית המבוצעת באופן קבוע בבדיקות דם. במידה ובדיקת הסוכר בצום מעל 126 ב-2 בדיקות חוזרות, ניתן לחשוד בסכרת.
  • המוגלובין A1C מעל 6.5% – המוגלובין A1C מציין את רמת הגלוקוז בדם ב-3 חודשים האחרונים, ונחשב למדד אמין ביותר של סכרת. במידה וההמוגלובין A1C גבוה מ-6.5% בשתי בדיקות חוזרות, ניתן להעלות את החשד לסכרת.
  • תוצאה חיובית בבדיקת העמסת סוכר – בדיקת העמסת סוכר היא הבדיקה האבחנתית ביותר לאבחנת סכרת. במידה ותוצאות הבדיקות האחרות אינן חד משמעיות, או שקיים חשד מוגבר לסכרת ניתן לבצע את הבדיקה. תוצאה חיובית של הבדיקה האבחנתית לסכרת היא מעל 200 מ"ג לד"ל גלוקוז לאחר שעתיים, ואחרי תוצאות כאלה ניתן לאבחן בביטחון סכרת.

החשיבות של אבחנת סכרת

קיימת חשיבות רבה לאבחנה מוקדמת של סכרת, מכיוון שמדובר במחלה שפוגעת מאוד לטווח הארוך וחשוב לטפל בה מוקדם ובזמן. ככל שהטיפול בסכרת מתעכב, והמטופלים נשארים לא מאוזנים כך הסיכון לסיבוכים ארוכי טווח עולה באופן משמעותי.

הסיבוכים העיקריים של סכרת הם עליה בסיכון להתקף לב ומחלות כלי דם, פגיעה כלייתית, פגיעה בראיה ונוירופתיה היקפית, ולכן חשוב לבצע את הבדיקות האבחנתיות המתאימות על מנת לאבחן את המחלה בזמן.

מי צריך להיבדק?

מאחר וסימני הסכרת מופיעים בהדרגה ובשלב מאוחר יחסית, חשוב לבצע בדיקות סקר לאבחנת סכרת. במקרים של מחלת הסכרת, את נתבסס על הופעת סימנים קליניים ככלי לאבחנת המחלה, לא נצליח לאבחן אותה בזמן וחולים רבים יסבלו מהסכרת ללא סיבה.

ולכן, מבצעים בדיקות סכר תקופתיות על מנת לאבחן את הסכרת בשלב מוקדם. בדיקות הסקר כוללות בדיקת רמת סוכר בדם בצום ובדיקת המוגלובין A1C, ובדרך כלל מצרפים לבדיקה זו בדיקה לפרופיל שומנים בדם (כולסטרול, טריגליצרידים וכו'). בדיקות הסקר לסכרת מומלצות לאנשים הבאים:

  • אנשים הנמצאים בסיכון – גורמי הסיכון העיקריים לסכרת כוללים השמנה (BMI מעל 25), יתר לחץ דם, חוסר פעילות גופנית, רמת פעילות גבוהה, רקע של מחלות לב או קרוב משפחה אשר סובל מסכרת. כל גורמי הסיכון האלה מגבירים את הסיכון להופעת סכרת, וחשוב להתייעץ עם רופא המשפחה לגבי בדיקות סקר תקופתיות לסכרת.
  • אנשים מעל גיל 45 – הסיכון לפתח סכרת עולה באנשים מעל גיל 45, ולכן מומלץ לבצע בדיקות דם תקופתיות לאבחנה של סכרת. לאחר תוצאות הבדיקות, רופא המשפחה יחליט על מועד הבדיקה הבאה, אשר במידה והסיכון נמוך יכולה להיות גם לאחר מספר שנים.
  • נשים בהריון – סכרת הריונית היא מצב שכיח ומסוכן ביותר, ולכן כל אישה בהריון עוברת בדיקת העמסת סוכר לאבחון של סכרת הריונית.
  • עבר של סכרת הריון – נשים שסבלו בעבר מסכרת הריונית נמצאות בסיכון מוגבר לפתח סכרת, ולכן חשוב מאוד לעקוב אחריהן בצורה קפדנית על מנת להגיע לאבחנה בזמן.

אולי יעניין אותך לקרוא גם:

מוצרי רפואה לסובלים מסכרת שמשפרים את איכות החיים

שירותי טלרפואה
המרכז לטיפול ואבחון סוכרת

המרכז לטיפול ואבחון סוכרת מתמחה במתן מידע בתחום טיפול ואבחון סוכרת, כל מה שרציתם לדעת על טיפול ואבחון סוכרת. המרכז מופעל על ידי צוות של אנשי מקצוע בחירים. לרשות המרכז מגוון רחב של מקורות מידע איכותיים, המיועדים להגיש לכם מידע ברור ונגיש.

אז מה היה לנו בכתבה:
מהו האינסולין הבזאלי?
מהו האינסולין הבזאלי?

בשנים האחרונות ישנן התפתחויות רבות בטיפול בסוכרת, דבר אשר משמח אנשים רבים אשר סובלים מהמחלה. גם בתחום של האינסולין הבאזלי ישנן התחדשויות אשר יכולות להשפיע

לקריאת המאמר »